دانلود پایان نامه

 مطالعه تاثیر سرمایه گذاران نهادی بر حساسیت جریانات نقدی سرمایه گذاری با تاکید بر هزینه نمایندگی در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

  • سرمایه ­گذاران نهادی

گروه­های پرشماری در حاکمیت شرکتی نفوذ دارند. در این بین، سهامداران، به­ویژه سرمایه­گذاران نهادی تأثیر مهمی اعمال می­کنند. در انگلستان، چهار نوع اصلی از سرمایه­گذاران نهادی عبارت از صندوق­های بازنشستگی، شرکت­های بیمه عمر ، صندوق­های سرمایه­گذاری مشترک[1] واحدهای اوراق بهادار و صندوق­های سرمایه گذاری مشترک سرمایه­گذاری[2]می باشند . از دیدگاه سرمایه­گذاران نهادی، یکی دیگر از سازوکارهای حاکمیت شرکتی نیرومند را بازنمایی می­کنند که می­توانند بر مدیریت شرکت نظارت داشته باشند و هم می­توانند منافع گروه سهامداران را همسو کنند. راه­هایی که به آن­وسیله سهامداران می­توانند بر مدیریت نظارت کنند عموماً در چارچوب نظریه نمایندگی معرفی می­گردد. هر روز بر اهمیت تأثیر نظارتی سرمایه­گذاران نهادی افزوده می­گردد. زیرا آنان بسیار بزرگ و با نفوذ شده­اند و درعین­حال تمرکز مالکیت قابل ملاحظه­ای رابه­دست آورده­اند. البته، در نوشته­های حاکمیت شرکتی از تمرکز مالکیت به­عنوان سازوکاری مهم یاد می­گردد. که معضلات نمایندگی را کنترل و طرفداری از منافع سرمایه­گذران را بهبود می­بخشد. (شلیفر[3] و ویشنی[4]، 1997).

باوجود این، چنین تمرکزی می­تواند اثرات منفی هم داشته باشد، مانند دسترسی به اطلاعات محرمانه که عدم تقارن اطلاعاتی را از بین آنان و سهامداران کوچکتر ایجاد می­کند. سرمایه­گذاران نهادی همچنین می­توانند تضادهای نمایندگی را به واسطه وجودشان در مقام کارگمار (یا مالک) عمده، که معضلات برخاسته از جدایی مالکیت و کنترل را کاهش می­دهد، وخیم­تر کنند. اگرچه با رشد تمرکز مالکیت این مشکل هم برطرف می­گردد. سرمایه­گذاران نهادی، می­توانند معضلات کارگزاری را به دلیل توانایی برخورداری از مزیت صرفه اقتصادی مقیاس و تنوع­ بخشی حل ­و­ فصل نمایند. لذا به نظر می­رسد سرمایه­گذاران نهادی، در مقام سهامداران شرکت­ها، هم علت و هم چاره یا راه­حل مشکل نمایندگی را بازنمایی می­کنند و وجود آن­ها در مقام سهامدار باعث جدایی مالکیت و کنترل می­گردد، درحالی­که درگیری فزاینده آن­ها در شرکت­ها و متمرکز­کردن مالکیت، راهی برای نظارت بر مدیریت شرکت به­دست می­دهد (حساس یگانه و باغومیان، 1385).

در صورتی­که سرمایه­گذاران نهادی مالک درصد عمده­ای از سهام شرکت باشند، فروش سهام و خروج از شرکت مشکل­تر می­گردد. و نظارت آن­ها در شرکت مزبور افزایش می­یابد. سرمایه­گذاران نهادی به دنبال ارتباط با مدیران ارشد شرکت­های موجود در پرتفوی خود هستند و در فعالیت­های نظارتی «پشت درهای بسته» شرکت می­کنند (رامسی و دیگران،2000 و استاپلدان،1996). این سرمایه­گذاران از طریق فعالیت­های نظارتی خود درک بهتری از شرایطی دارند که عملکرد شرکت­ها را تحت تأثیر قرار می­دهد و احتمال کمی دارد مدیران شرکت­های موجود در پرتفوی خود را، به دلیل سود پایین که به دلیل مدیریت ضعیف آنان نیست، جریمه کنند.

با در نظر داشتن موارد پیش­گفته، سازوکارهای حاکمیتی خاص مانند اعضای غیرموظف هیئت مدیره با مالکیت سرمایه­گذاران نهادی با نظارت بر کیفیت اطلاعات افشا­شده توسط مدیران، باعث انگیزه­بخشیدن به مدیریت شرکت می­شوند. به­نظرمی­رسد سرمایه­گذاران و مدیران غیرموظف بر بهبود پیش­بینی سود و دقت و به­موقع بودن آن اثر داشته باشند زیرا دامنه وسیعی از ساختار و اثربخشی هیئت مدیره و مالکیت در شرکت­های سهامی عام هست.

[1] – Unit Trusts

[2] – Investment Trusts

[3] – Shleifer

[4] – Vishny

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف پژوهش:

در این پژوهش اهدافی با دیدگاه­های متفاوت اظهار شده.

اهداف علمی پژوهش:

هدف کلی این پژوهش مطالعه تاثیر سرمایه گذاران نهادی بر حساسیت جریانات نقدی سرمایه گذاری با تاکید بر هزینه نمایندگی در بورس اوراق بهادار تهران می باشد. جهت دستیابی به این هدف کلی، آن را به اهداف جزئی ذیل تفکیک و در طول انجام پژوهش، این اهداف پیگیری می گردد:

1- تبیین تاثیر سرمایه گذاران نهادی بر حساسیت جریانات نقدی سرمایه گذاری (در شرکتهای دارای هزینه نمایندگی).

2- تبیین تفاوت حساسیت جریانات نقدی سرمایه گذاری در شرکت هایی که دارای هزینه نمایندگی هستند نسبت به شرکت هایی که دارای هزینه نمایندگی نیستند. اهداف فوق ، ما را به این تفسیر رهنمون می سازد که بتوانیم بین شرکت هایی که دارای هزینه نمایندگی هستند و شرکت هایی که دارای هزینه نمایندگی نیستند، تفاوت قائل شویم. زیرا فرض بر این می باشد که در این دو گروه شرکت ها اندازه حساسیت جریانات نقدی متفاوت می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

اهداف کاربردی پژوهش:

اولین کاربرد هر پژوهش جنبه نظری و توسعه رشته مورد پژوهش می باشد که زمینه لازم را برای توسعه

تئوری های آن رشته و حرکت به سمت سیستم های سازگارتر و کاراتر را مهیا می سازد. اما نتایج این پژوهش با در نظر داشتن هدف کلی آن می تواند برای گروه های زیر مفید واقع گردد:

1- تحلیل گران مالی: نتایج این پژوهش می تواند جهت تحلیل شرکت هایی که دارای حساسیت جریانات نقدی سرمایه گذاری هستند، مفید واقع گردد.

2- سرمایه گذاران و سازمان بورس اوراق بهادار: حساسیت جریانات نقدی سرمایه گذاری هم برای مدیران شرکت ها و هم برای سرمایه گذاران مهم خاصی می باشد.پس اخذ بهترین سیاست در مورد

سرمایه گذاری در شرکت هایی که دارای حساسیت جریانات نقدی هستند، مهم می باشد.

3- بانک ها و اعتبار دهندگان: به دلیل اهمیت حساسیت جریانات نقدی سرمایه گذاری ،نتایج پژوهش حاضر می تواند برای ارائه اعتبار به وسیله اعتباردهندگان مفید واقع گردد.

مطالعه تاثیر سرمایه گذاران نهادی بر حساسیت جریانات نقدی سرمایه گذاری با تاکید بر هزینه نمایندگی در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

پایان نامه - تز - رشته حسابداری