دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تأثیر سرمایه فکری بر مدیریت سود

قسمتی از متن پایان نامه :

2-3-6) جایگاه مدیریت سود

حسابداری فاقد یک الگوی جامع می باشد و در واقع یک علم چند الگویی می باشد. یکی از این الگوها، الگوی انسانی / استقرایی می باشد. دو نوع تئوری را می­توان به عنوان جزئی از الگوی انسانی/ استقرایی در نظر گرفت. در نوع اول تئوری همه توان خود را برای تبیین و توجیه روش کار حسابداری موجود به کار می گیرد یعنی روش­هایی زیرا بهای تمام شده تاریخی در ارزشیابی دارائیها، تکنیک­های سنتی تسهیم بهای تمام شده، تکنیک­های دفتر داری و از این قبیل می­پردازد.

نوع دوم تئوری در ارتباط با تبیین تأثیر مدیریت در تعیین تکنیک­ها می باشد.

عموماً فرض براین می باشد که فعالیت‌ها و اعمال اشخاص در جهت حداکثر کردن ثروت آن‌ها صورت می‌گیرد. بدین ترتیب این نوع از تئوری مشتمل بر فرضیه یکنواخت سازی سود و پایه­ای اساسی برای تئوری اثباتی حسابداری می باشد. کاربرد بدیهی این فرض آن می باشد که تاکید مدیریت بر استانداردهای حسابداری بر اساس منافع خود می­باشد. (عرب مازیاریزدی، 1371 )

مدیریت سود به عنوان جزئی از الگوی انسانی / استقرایی

اندیشمندانی که الگوی انسانی/ استقرایی را می­پذیرند یکی از دو شیوه زیر را به کار می­برند:

1- اگر مایل به تبیین و توجیه اقدام موجود حسابداری باشند روش استدلال تحلیل یا تحقیقات میدانی و یا روش­های مبتنی بر نظاره را بهره گیری می­کنند.

2- آن هایی که درصدد تبیین تأثیر مدیریت در تعیین تکنیک­ها می­باشند اساساً برروش­های تجربی تاکید و تکیه دارند.

به گونه اختصار می توان گفت موضوع اصلی بحث اندیشمندانی که الگوی انسانی/ استقرایی را به کارگرفته‌اند دو چیز می باشد:

1- نحوه اقدام جاری حسابداری.

2- تمایل و گرایش مدیریت به این روش‌ها.

در این مطالعات بحث بر سر این می باشد که مدیران واحدهای تجاری آن دست از قواعدحسابداری را برمی‌گزیند که سود و نرخ رشد آن را یکنواخت کند.طبق نظریه گوردن مدیریت در حوزه قدرت خویش  آزادانه اقدام می کندوبر مبنای این آزادی اقدام که قواعد حسابداری به او بخشیده می باشد اولاً: سود مورد گزارش را یکنواخت می­سازد و ثانیاً: نرخ رشد سود را هم یکنواخت نشان می­دهد. بر اساس چنین دیدگاهی آن چیز که حسابداری واقعاً به آن اقدام می­کنند مجموعه­ای از تکنیک‌ها می باشد که قابل استخراج و دسته بندی می باشد دلیل مفید بودن این تکنیک‌ها نیز این می باشد که مدیران آزادانه آنها را برگزیده­اند و اصطلاحاً به درد به خور بوده­اند. پس، هدف پژوهش حسابداری در این الگو، درک و تبیین و پیش­بینی نحوه­ی اقدام حسابداری می باشد. (عرب مازیاریزدی، 1371)

مدیریت سود به عنوان یکی از پیدا نمود­های روش اثباتی در حسابداری

قصد اصلی روش اثباتی در حسابداری این می باشد که با تجزیه و تحلیل منافع و مخارج افشاهای مالی معین در ارتباط با افراد مختلف و تخصیص منابع در اقتصاد، انتخاب استانداردها توسط مدیریت را تشریح و پیش بینی نماید.

تئوری­ اثباتی براین اساس می باشد که مدیران، سهامداران و قانون­گذاران و سیاست مداران منطقی هستند و کوشش می­کنند مطلوبیت خود را حداکثر نمایند که این مطلوبیت مستقیماً به پاداش و در نتیجه ثروت آن‌ها مربوط می­گردد. انتخاب یک خط مشی حسابداری توسط هر یک از گروه­های مزبور بستگی به مقایسه منافع و مخارج نسبی روش­های دیگر حسابداری دارد به گونه­ای که مطلوبیت آن گروه­ها حداکثر گردد. یافته­های روش اثباتی در حسابداری بین پژوهش در مورد فرضیه مدیریت سود و پژوهش در مورد تئوریهای اثباتی تقسیم می­شوند زیرا مفروضات متفاوتی زیر بنای هر نوع پژوهش در فرضیه مدیریت سود فرض می گردد که بین سود حسابداری و قیمت سهام ارتباط مستقر می باشد در حالی که تئوریهایی اثباتی در حسابداری فرض می­کنند که قیمت سهام به جریان‌های نقدی بستگی دارد و نه به سودحسابداری. (کوچکی، 1373)

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سئوالات پژوهش:

سئوال اصلی پژوهش :

آیا بین سرمایه فکریو مدیریت سود ارتباط معناداری هست؟

سئوالات فرعی پژوهش:

  • آیا بین ضریب سرمایه انسانی و مدیریت سود ارتباط معناداری هست؟
  • آیا بین ضریب سرمایه ارتباطی و مدیریت سود ارتباط معناداری هست؟
  • آیا بین ضریب سرمایه ساختاری و مدیریت سود ارتباط معناداری هست؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

مطالعه تأثیر سرمایه فکری بر مدیریت سود

پایان نامه - تز - رشته حسابداری