7 راه بهبود قارچ انگشتان پا

7 راه بهبود قارچ انگشتان پا

قارچ انگشتان پا که بیشتر اوقات به شکل پوسته پوسته شدن بین انگشتان پا دیده می شه، آسیب ای ناخوشایند و بدشکله و حتی می تونه باعث ترک خوردن، شکاف و افتادن کامل ناخن پا شه.

عامل این مریضی می تونه روی پوست آدم افزایش کرده و زیاد شه. دلیل ایجاد قارچ پا در مورد محیطای مرطوب و گرمه. تعریق زیاد پا، خوب خشک نکردن پا پس از شنا یا حموم، کفش ناجور و جوراب تنگ و محیط گرم در ایجاد قارچ پا موثر هستن.

 

قارچ پا تظاهرات مختلفی در پوست پا بوجود میاره. در بعضی افراد پوست بین انگشتان پا (خصوصا انگشت کوچیک و انگشت کنار اون) لیچ افتاده، ترک خورده یا پوسته پوسته می شه و تو یه سریای دیگه قرمزی، پوسته پوسته شدن و حتی تاول در کف و کنارهای پا دیده می شه، این تغییرات پوستی ممکنه همراه با خارش یا سوزش باشه.

 

از شستن پاها و یا عرق کردنشون، اونا رو به طور کامل خشک کنین و جوراب نخی بپوشید تا پاها کمتر در کفش عرق کنن و هیچوقت بدون جوراب، کفش نپوشید

فقط واسه درمان اونا باید جدی باشین و دائم به پیشنهادای درمانی عمل کنین تا قارچا به طور کامل از بین برن.

 

اینجا 7 راه درمان قارچ انگشتان پا رو که می تونین خودتون در منزل انجام بدین، براتون می گیم.

 

 

1- از پمادهای ضد قارچ استفاده کنین.

پماد یا کرم ضد قارچ ناخن یا پوست انگشتان پا رو می تونین از داروخونه جفت و جور کنین و طبق دستورالعمل اون عمل کنین.

 

 

 

2- جلوی رسیدن اکسیژن به قارچ رو بگیرین.

این کار جلوی انتشار قارچ به ناخنی رو که تازه رشد می کنه میگیره. واسه این کار، شبا روی ناخن یا پوست پا، کرم وازلین طبی بمالید.

 

فقط دقت کنین موقع مالیدن وازلین، ناخن پا به طور کامل خشک باشه، چون رطوبت رشد قارچا رو بیشتر می کنه.

 

تذکر : مهم ترین راه مقابله با قارچ انگشتان پا اینه که پاها رو به طور کامل خشک نگه دارین، یعنی بعد از شستن پاها و یا عرق کردنشون، اونا رو به طور کامل خشک کنین و جوراب نخی بپوشید تا پاها کمتر در کفش عرق کنن و هیچوقت بدون جوراب، کفش نپوشید.

 

3- از پودر گوگرد استفاده کنین.

پودر گوگرد رو می تونین از داروخونه و یا مراکز فروش لوازم و مواد کشاورزی جفت و جور کنین، چون پودر گوگرد واسه جلوگیری از آفت اجناس در کشاورزی هم استفاده می شه.

 

هم اینکه می تونین این پودر رو با یه پودر ضد قارچ (از داروخونه بخرین) مخلوط کرده و بعد روی انگشتان پا بریزین.

 

4- محیط زندگی قارچ رو تغییر بدین.

قارچ یه موجود زنده و در حال رشده که با تغییر محیط زندگی اون می تونین جلوی رشد اونو بگیرین.

 

اگه می تونین از کفشا و صندلای جلو باز در بیرون خونه استفاده کنین تا نور خورشید به انگشتان پا بتابد.  اگه نمی تونین این نوع کفشا رو بپوشید (مثلاً افراد دیابتی نمی تونن) تلاش کنین کفش شما تا حد امکان گشاد باشه، البته طوری نباشه که در پای شما لق بزنه.

 

قارچا، محیط گرم، تاریک و مرطوب رو دوست دارن.

اگه نور آفتاب شدیده، واسه جلوگیری از آفتاب سوختگی پاها، کرم ضد آفتاب به اونا بمالید.

 

5- پاها رو بشورید.

محلولای مختلفی واسه بهبود قارچ پا وجود دارن که می تونین اونا رو امتحان کنین.

 

الف) یه چهارم لیوان (60 میلی لیتر) سرکه رو با 2 لیتر آب مخلوط کنین و پاها رو در اون محلول بذارین. این  کار رو هر روز و دست کم به مدت دو هفته تو یه ماه انجام بدین.

 

ب) یه تیکه پنبه رو با سرکه خیس کنین و صبحا روی ناخن پایی که دچار قارچ شده بذارین و یه تیکه چسب روی اون بزنین تا نیفتد. بعد موقع عصر پنبه رو عوض کنین. این کار رو حدود 4 هفته باید ادامه بدین تا قارچ پا از بین بره.

 

ج) انگشت پای قارچ زده رو در محلول لیسترین و سرکه بذارین. لیسترین شامل ماده ای به نام تیموله که از اجزای اصلی روغن آویشنه و خاصیت ضد قارچی داره.

 

6- از روغن اسطوخودوس استفاده کنین.

25 قطره (1میلی لیتر) روغن اسطوخودوس، 25 قطره روغن مرزه و 4 میلی لیتر روغن بادام شیرین یا روغن هسته انگور رو به آرومی مخلوط کنین. چند قطره از این ترکیب رو روی پوست یا ناخن گرفتار به قارچ، سه بار در روز بریزین.

 

این کار رو تا زمان از بین رفتن قارچا ادامه بدین. واسه پیشگیری از برگشت اونا کافیه طی چند هفته بعد، فقط یه بار در روز این کار رو ادامه بدین.

 

7- از بقیه روغنای گیاهی استفاده کنین.

شما می تونین چند قطره از روغن درخت چای و یا روغن آویشن و یا روغن پونه کوهی روی ناخن یا پوست پای گرفتار به قارچ استفاده کنین.

 

تذکر : به کار گیری این روغنا، واسه خانمای باردار و کودکان پیشنهاد نمی شه و هم اینکه نباید اونا رو روی زخم و جراحت ریخت.

 

 

آیلار آرزوگران

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *