7 روش برای تسریع در سوخت و ساز بدن | تغذیه سالم

7 روش واسه تسریع در سوخت و ساز بدن

بعضی افراد خوش شانس هستن! مثل اینکه اونا بطور ذاتی با سوخت و ساز (متابولیسم) بالای بدن متولد شدن، اندام متناسبی داشته و فقط نیاز به کمی ورزش دارن تا مقدار کالری بدن خود رو حفظ کنن.

مادر من، اینجور فردیه. اما من نیستم! به دویدن، دوچرخه سواری و شنا علاقه زیادی داریم ولی وقتی از کارشناسان در مورد عاداتی که منتهی به کند شدن روند سوخت وساز بدن می شه سوال می کنم، از بعضی جواب هاشون حیرت زده میشم و درباره خودم به خاطر داشتن اینجور عاداتی احساس گناه میکنم (موارد 1، 2، …). حالا خوبیش اینه این عادات به طور کاملً قابل تغییرند. توجه به اونا رو از امروز شروع کنین تا شمام یکی از این افراد خوش شانس، یا دست کم مثل یکی از اونا باشین!

1. کم خوابی: پژوهشای ارائه شده در نشست هرساله انجمن سرطان سینه آمریکا در ساندیگو نشون میده که چرت زدن به شما کمک می کنه لاغر بمونین.

در تحقیقات انجام شده روی بیشتر از 68000 زن، اونایی که 7 ساعت در روز می خوابن حدود 2.5 کیلوگرم کم تر از زنائی که پنج ساعت یا کمتر می خوابن وزن دارن. هم اینکه محققان میگن: بیدار ماندنای متناوب شبونه ممکنه موجب کندی سوخت و ساز بدن شه. این کار دلیل مشکل در توانایی بدن در به کار گیری مواد غذایی به خاطر تولید انرژی می شه، در نتیجه مواد غذایی به صورت چربی ذخیره می شن.

2. استرس همیشگی: وقتی شما استرس دارین دوست دارین کم تر بخوابین و بیشتر بخورین! که بر کارکرد تیروئید شما تاثیر میذاره؛ غده ای که مسئول ترشح هورمونای تنظیم کننده متابولیسم 0(سوخت و ساز) ، دمای بدن و ضربان قلب است. اگه تیروئید شما به اندازه کافی این هورمونا رو تولید نکنه دلیل کند شدن سوخت و ساز و دیگه عملکردای بدن شما میشه،که منتهی به زیاد شدن وزن ، افسردگی و خستگی میشه.

3. نخوردن صبحونه: مردم بیشتر به من میگن از خوردن صبحونه متنفر هستن، من به اونا می گم: “چیزی رو پیدا کنین که پس از بیدار شدن دوست دارین بخورین.”

از دست دادن وعده صبحونه بدترین کاریه که می تونین انجام بدین ؛ این کار دلیل کند شدن سوخت وساز و کاهش انرژی لازم بدن واسه کارکرد مطلوبه. اما متخصص مشهور تغذیه “جوی باور” توضیح می ده که ” چیزی که می خورید به اندازه مسئله خوردن شما مهمه”. بطور مثال: کربوهیدراتای خام موجود در کیک و کلوچه به مغز علامت میدن تا هورمون سروتونین رو ترشح کنه؛ محرک عصبی که به شما در وقتی که بیشترین نیاز به هوشیاری رو دارین آرامش میده. هم اینکه بدن شما کربوهیدراتای ساده رو به سرعت هضم میکنه ، قند خون رو بالا برده و بعد از مدت کوتاهی پایین می آورد، که منتهی به سقوط سطح انرژی بدن می شه.

تلاش کنین هر روز رو با صبحونه ای شروع کنین که شامل 5 گرم پروتئین باشه چون پروتئین تولید”نوراپینفرین” رو فعال میکنه، محرک عصبی که ضربان قلب و هوشیاری شما رو زیاد می کنه، مواد غذایی هم یواش تر هضم می شن پس قند خون و سطح انرژی پایدار می مونه. واسه املت چهار سفیده تخم مرغ، نصف فنجون کلم بروکلی خرد شده ، ربع فنجون پیاز خرد شده و حدود 30 گرم پنیر رنده شده رو امتحان کنین. این مواد در کل واسه شما در وعده صبحونه 22 گرم پروتئین به ارمغان میارن.

4. زیادتر از اندازه نشستن: از روی صندلی بلند شید! تحقیقات روی مریضی دیابت نشون میده، ایستادن روی پا سوخت و ساز رو زیاد می کنه و اندازه کالری سوزونده شده رو در طول کار روزانه دو برابر می کنه.

نشستن واسه چند ساعت، آنزیمایی که چربی رو در جریان خون جذب می کنن از کار میندازه عوضش ایستادن و فعال بودن این آنزیما رو دوباره به جریان خون وارد میکنه. صندلی خود رو در صورت ممکن (بطور مثال موقع تماسای تلفنی) رها کنین، تا بیشترین استفاده رو ببرین.

5. خوردن تنقلات (غذای کاذب): من عاشق کلوچه تخم مرغی سرخ شده هستم، اما روغنای سرخ کردنی میتونه مشکل رژیم غذایی رو دوبرابر کنه.

در ژورنال فدراسیون محققان زیست شناسی تجربی آمریکا تاکید شده: نه فقط شیرینی بلکه روغنای چرب هم موجب افزایش اندازه کالری و چربی دریافتی روزانه شما می شن (یه بسته کلوچه تخم مرغی سرخ شده شامل 250 کالری و 20 گرم چربیه).

هم اینکه اونا بدن رو به بیشتر ذخیره کردن چربیا مجبور میکنن. تنقلات ممکنه ژنا رو تحریک به تشویق بدن شما به هر چی بیشتر ذخیره کردن چربیای اضافه بکنه، که دلیل زیاد شدن وزن شما می شه. تحقیق دانشگاه ایالتی آریزونا (مسا) پیشنهاد می کنه: فرونشاندن ولع مصرف شیرینی با توتا و پرتغال ؛ توت و پرتغال سر شار از ویتامین ث هستن ، ماده ای که به شما کمک میکنه درهنگام ورزش 30 درصد بیشتر چربی بسوزونین.

6. تمرینات منظم: من همیشه می شنوم بعضیا می گن که: “من تقریبا به وزن دلخواهم رسیدم اما این 5 پوند آخری آب نمیشه” ، به نظر آشنا میاد؟! در طول روند کاهش وزن ممکنه به خاطر کوچیک شدن اندام شما این روند متوقف شه. وقتی لاغر میشین بدن شما واسه لاغر تر شدن کمتر انرژی تولید می کنه پس شما به مقداری کالری بیشتری نیاز دارین.

تمرینا و روشای جدید تغذیه رو امتحان کنین، سوخت و ساز رو قوی تر و سوزوندن کالریا رو بیشتر از قبل کنین.

7. فرار از اتاق کاهش وزن: هرچند در تمرینات هوازی گرمای بدن زیاد می شه و کالریا به بهترین شکل ممکن می سوزن، وزنه زدن هم کمک می کنه تا شما عضلات چربی سوز بسازین، و با افزایش این عضلات اندازه سوزوندن کالری در شما وقتی که فقط روی صندلی نشسته اید یا در خودروی خود هستین بیشتر شه.

تمرینای وزنه ای مثل پرس، اسکاتا، سینه ها و ماهیچه های سه سر رو به برنامه برنامه هفتگی خود اضافه کنین و نتایجی رو می بینین که هیچ وقت تجربه نکردین.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *