7 روش خانگی و مؤثر برای درمان چشمان خشک

: ۷ روش خونگی و مؤثر واسه درمان چشمون خشک

چشم خشک رو چیجوری درمان کنیم؟

خیلی از افراد دنیا، به دلیل سندرم چشمون خشک از تار دیدن، سوزش چشم، درد و خستگی چشم رنج میبرن. هرکسی میتونه در طول زندگی یه بار این مشکل رو تجربه کنه؛ اما کسائی که مریضی­شون مزمنه، مشکل تولید کم اشک دارن. البته بعضی از افراد بیشتر از بقیه در برابر این مریضی هستن.

خبر خوب اینه که راه­های مختلفی واسه درمان این مریضی هست حتی راه­های طبیعی که میشه در خونه انجام داد. فایدۀ درمان طبیعی نسبت به درمان دارویی و شیمیایی در اینه که درمان طبیعی مشکل رو از ریشه حل میکنه.

نکته اصلی اینه که نباید این مشکل رو ندیده گرفت؛ چراکه اشک­ چشم آنتی بادی، مواد چرب و مواد مغذی تولید میکنه که از چشم مراقبت میکنن. درمان نکردن علائم چشمون خشک در دراز مدت موجب آسیب به چشم میشه.

: 7 روش خونگی و مؤثر واسه درمان چشمون خشک

توجه به داروها مصرفی

بعضی وقتا چشم خشک یکی از مشکلات جانبی داروهاست؛ یعنی هرچیزی از داروهای آلرژی (حتی قطرۀ چشمی آنتی هیستامین) گرفته تا داروهای مسکن و فشارخون. وقتی که واسه درمان چشم خشک به دکتر مراجعه میشه، باید از دیگر داروهایی که مورد استفاده مریض قرار میگیره به دکتر اطلاع داد. اگه دلیل چشم خشک یکی از اون داروها باشه، دکتر حتماً متوجه می شه و بعد مریض باید داروهای خود رو عوض کنه تا علل راه اندازی چشم خشک رو نابود کنه.

قطره­های چشمی OTC (اشک مصنوعی) رو امتحان کنین

اولین مرحلۀ درمان چشم خشک، قطره­های چشمی موسوم به اشک مصنوعی هستن. این قطره­ها فت و فراوون یافت می شن و بیشتر واسه کسائی که خشکی چشم ناچیز دارن و یا فقط بعضی وقتا این اتفاق براشون می­افتد، مناسبه.

البته نباید این قطره ها رو با قطره های قرمزی چشم یا آلرژی اشتباه گرفت؛ چون اونا دارای موادی هستن که در صورت استفاده میتونه خشکی چشم رو بدتر کنه. البته باید دونست که شکلای جور واجور مختلفی از قطره های اشک مصنوعی در دسترسه که باید به کمک دکتر نوع مناسب اونو انتخاب و استفاده کرد.

قطره­های اشک مصنوعی مؤثر هستن اما حتماً باید در به کار گیری اون ثابت قدم بود. بعضی از افراد توقع دارن که با یه بار استفاده، نتیجۀ مثبت بگیرن اما این روش فقط با استفادۀ زیاد و ثابت قدم بودن نتیجه میده.

طبق گزارشات آکادمی چشم ­پزشکی آمریکا، اگه مریض مشاهده کنه که روزانه بیشتر از ۶ بار به قطره احتیاج داره، باید قطره­ای پیدا کنه که دارای مواد نگه دارنده نباشه. یا میشه با دکتر درمورد درمان دیگری صحبت کرد.

پلک­های خود رو بشورید

چربی (meibum) یکی از اجزای اصلی اشکه و به وسیله غدهای meibomian از لبه­های چشم در نزدیکی خط پلک تولید و ترشح میشه. اگه این غده­ها بسته باشن، موجب خشکی چشم میشه. شستن همیشگی پلکا و به کار گیری دستمال یا کیسۀ گرم واسه فشار دادن روی پلک باعث میشه که التهاب رو به کنترل درآورد و جریان چربی رو دوباره در چشم جاری کرد.

چشم خود رو ببندین و بعد امتداد خط پلک­ها رو شستشو بدین. میشه از شستشو دهنده­های پلک که قابل خرید هستن و یا شامپوی بچه استفاده کرد. این روش نتیجۀ خوبی میده. البته بعضی از پزشکان شاید پیشنهاد کنن که حتی اگه علائم خشکی چشم پایین اومد، بازم این کار رو تا یه مدت انجام بدین.

اگه روش خونگی این درمان نتیجه نده، باید از دکتر خواست که غدهای چربی چشم رو با روش LipiFlow باز کنه. این دستگاه گرما و فشار تولید میکنه و باعث میشه راه غده­های meibomian باز شن.

بستن مجراهای اشکی

مجراهای اشکی (Puncta) در گوشۀ داخلی پلک بالا و پایین چشم قرار دارن. کار این مجراها بردن اشک از داخل چشم به بینیه. بستن این مجراها باعث میشه اشک طبیعی و مصنوعی در داخل چشم بمونه و از جاری شدن اشک به سمت بینی جلوگیری شه.

به کار گیری لنزهای درمانی

لنزهای معمولی اگه به مدت طولانی در چشم باشن، ممکنه موجب خشکی چشم بشن. اما لنزهای مخصوصی که لنزهای اسکلرال نام دارن، میتونه با مراقبت از سطح چشم و نگه داشتن رطوبت اون، مشکل رو حل کنن.

امگا-۳ بخورین

اضافه کردن اسید چرب امگا-۳ بیشتر به رژیم غذایی میتونه به نابود کردن مشکل چشم خشک کمک کنه. غذاهای منبع امگا-۳ عبارتند از: ماهی سالمون، ساردین، ماهی تُن و گردو.

به کار گیری داروهای تجویزی

علاوه بر روشای جور واجور، داروهای تجویزی زیادی هم واسه چشم خشک وجود دارن. مثلا قطره های ضد التهابی ترکیبی با سیکلوسپورین. هم اینکه کورتیکواستروئیدها هم موجود هستن که التهاب رو کنترل میکنن و به صورت قطرۀ چشمی هم در دسترس هستن اما واسه استفادۀ دراز مدت پیشنهاد نمی شن.

اختصاصی مجله ابرتازها – ترجمه هادی فاخریان

health.com

.

منبع : abartazeha.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *