7 زنگ خطر در اوایل بارداری | تغذیه سالم

7 زنگ خطر در اوایل بارداری

به خاطر همین به محض پیش اومدن کوچیک ترین مشکلی یا به بیمارستان و درمانگاه مراجعه می کنن یا با دکتر خود تماس می گیرن. این مطلب بیشتر واسه خانمای بارداریه که همیشه نگران تغییر حالت هاشون در این دوران هستن و هدفمون هم اینه که بگیم در ۳ ماهه اول بارداری باید در چه وقتی حتما به بیمارستان مراجعه کرد یا با دکتر تماس گرفت.

خونریزی واژینال

معمولا خونریزی کم و قطره قطره در ماه های اول بارداری، طبیعیه و جای نگرانی نداره اما اگه خونریزی شدید باشه، طوری که دست کم

۲ تا ۳ دستمال کاغذی با اون به طور کامل آغشته شه، باید بدون این دست اون دست کردن به دکتر معالج خود مراجعه کنین. این نوع خونریزیا می تونن نشونه ای از سقط جنین یا وجود مشکلی در روند بارداری باشن. هرچه خون از دست رفته بدن روشن تر باشه باید اهمیت بیشتری به اون بدین. اگه خونریزی همراه با دردهای شدید زیر شکم (مانند دردهای قاعدگی) باشه امکان سقط جنین زیاد می شه. اگه خونریزی بدون درد شکمی داشته باشین، ممکنه مشکلی در روند بارداری شما پیش اومده باشه و دکتر بتونه با تجویز دارو یا حتی آمپول پروژسترون این مشکل رو برطرف کنه. در این صورت داشتن استراحت کافی و دوری از کارای سخت و سنگین واسه حفظ سلامت خود و جنین?تون الزامیه. بعضی وقتا بارداریای خارج رحمی هم می تونن دلیل خونریزی در ۳ ماهه اول بارداری باشن که دکتر می تونه از راه سونوگرافی اونو تشخیص بده و مبادرت به سقط جنین قانونی کنه.

تهوع و استفراغ بیشتر از اندازه

داشتن کمی حالت تهوع و حتی استفراغ کردن در ۳ ماهه اول بارداری، چیزی به طور کامل طبیعیه که واسه بعضی از خانمای باردار پیش میاد اما اگه این تهوع و استفراغا به حد آزاردهنده ای برسن و بدن شما رو در برابر کم آبی بذارن، خطرناک می شن. یعنی اگه در صورت تکرر استفراغای روزانه دچار سرگیجه، کاهش وزن یا خشکی دهن بشوید، باید بدونین که تعادل آب و الکترولیتای بدنتون به هم ریخته و باید هرچه سریع تر به اولین درمانگاه محل یا دکتر معالج خود مراجعه کنین. در این صورت ممکنه تزریق سرم همراه آمپول ویتامین B6 براتون تجویز شه. مصرف آب، آبمیوه و دوغ فراوون در این جوری مواقع واسه یه خانوم باردار اجباری می شه.

تب بالا

درجه گرما بدن یه خانوم باردار نباید بیشتر از ۳۸ درجه سانتی گراد یا ۱۰۱ درجه فارنهایت باشه. تب بالا می تونه نشون دهنده وجود یه جور عفونت در بدن باشه. با این حساب اگه در طول بارداری احساس کردین بدنتون بیشتر از اندازه داغه، امکان داره به یه مریضی عفونی گرفتار شده باشین و پشت گوش انداختن این موضوع یا درمانای خودسرانه باعث آسیب رسیدن به جنینتان می شه. اگه تب بالا با دردهای مفصلی و التهاب بدن هم همراه باشه، امکان مبتلابودن به بیماریای عفونی و نیاز به درمان فوری زیاد می شه. به خاطر همین اگه در ۳ ماهه اول بارداری دچار تب یا علایمی مثل آنفلوانزا شدید حتما با دکتر خود در این باره مشورت کنین و مصرف آب و مایعات فراوون رو هم یادتون نره.

ترشح بیشتر از اندازه و خارش واژینال

ترشح واژینال چیزی به طور کامل طبیعی در تموم خانوم هاست اما اگه این ترشحا در ۳ ماهه اول بارداری بیشتر از اندازه و سفید، پنیری شکل و همراه با خارش باشن، ممکنه نشونه ای از عفونتای واژینال درمان پذیر (که قابل درمان هستن) یا بیماریای مقاربتی باشن که اصلا نباید در طول دوران بارداری ندیده گرفته شن چون عفونت واژینال می تونه باعث آسیب دیدن جنین شه. در صورت روبرو شدن با اینجور مشکلی حتما بدون این دست اون دست کردن دکتر خود رو در جریان بذارین و رعایت بهداشت ناحیه و پوشیدن لباسای زیر خشک، تمیز و نخی رو هم یادتون نره. بهتره تا بهبود کامل هم از داشتن رابطه زناشویی دوری کنین.

درد یا سوزش هنگام ادرار

بعضی وقتا بعضی از خانمای باردار از درد یا سوزش هنگام ادرار شکایت می کنن اما بدیش اینه این موضوع رو خیلی جدی نمی گیرن. درد و سوزش ادرار می تونه به دلیل عفونت مثانه یا مجرای ادراری باشه. درمان نکردن عفونت مثانه یا مجاری ادراری در دوران بارداری می تونه دچار شدن به بیماریای جدی و مختلفی مانند عفونت، دردهای زایمون قبل از موعد یا زایمون زودرس رو واسه یه خانوم باردار به دنبال داشته باشه. بعضی وقتا عفونت مثانه یا مجرای ادراری به دلیل شستشوی ناحیه با آبای آلوده در مسافرت ایجاد می شه. به خاطر همین به خانمای باردار پیشنهاد می شه اگه در طول سفر از سلامت آبی که قراره خودشون رو با اون بشورن، اطمینان ندارن از دستمالای مرطوب بهداشتی یا آب سالم و مطمئن واسه این کار کمک بگیرن تا به دردسر نیفتند. حفظ بهداشت این ناحیه در طول دوران درمان هم لازمه.

پادرد و سردرد شدید

دردهای ماهیچه ای یا گرفتگی و درد ساق پا در تموم خانمای باردار اتفاق نمی افته اما از اونجایی که احتمال لخته شدن یا بالا رفتن غلظت خون در دوران بارداری زیاد می شه پس روبرو شدن با اینجور دردهایی هم در ۳ ماهه اول بارداری دور از انتظار نیس. لخته?شدن خون در قسمتای تحتانی بدن به خصوص پاها می تونه منتهی به احساس درد در ناحیه ساق پا شه و این لخته شدن یا بالارفتن غلظت خون در مغز هم می تونه سردردهای شدیدی رو واسه یه خانوم باردار به دنبال داشته باشه. با این حساب اگه سابقه غلظت یا لخته شدن خون دارین یا اگه از سردرد و پادرد شدیدی در دوران بارداری رنج می برید، باید هرچه سریع تر دکتر خود رو در جریان بذارین تا داروهای لازم واسه درمان این مشکل شما تجویز شه.

دچار شدن به بیماریای طولانی

بعضی از خانوما قبل از باردارشدن به بیماریای مزمنی مانند تیروئید، دیابت، فشارخون بالا، آسم یا لوپوس گرفتار هستن و باید حتما دکتر خود رو در جریان این بیماریا بذارن و حواسشون هم به هرگونه تغییر حالتی در دوران بارداری به دلیل دچار شدن به این بیماریا باشه. اگه شما گرفتار به فشارخون بالا یا دیابت باشین و مریضی خود رو در دوران بارداری خوب کنترل نکنین، ممکنه به طور ناخواسته تاثیری منفی بر سلامت جنینتان بذارین و حتی دچار زایمانی زودرس یا پردردسر شید. ضمن اینکه دچار شدن به کم کاری یا پرکاری شدید تیروئید هم می تونه خطری جدی واسه مادر و جنین به دنبال باشه. با این حساب به تموم مادران بارداری که از دچار شدن به بیماریای طولانی نامبرده رنج می برن، پیشنهاد می شه که از اولین روز بارداری با مشورت دکتر معالج خود مبادرت به مصرف داروهای جور واجور در زمان مناسب کنن تا مشکلی واسه خود و جنینشان پیش نیاد

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *